Prokalsitonin (PCT) Hızlı Test(kantitatif ve kalitatif)

Prokalsitonin ölçümü yapan büyük laboratuvar cihazlarına kıyasla daha hızlı sonuç verir, maliyeti düşüktür ve kullanımı-taşınması çok kolaydır.

Kullanım Amacı

Prokalsitonin Hızlı Kart Test insan serum örneklerinde Prokalsitonin’i yarı kantitatif olarak tespit etmek için kullanılan bir vücut dışı tanı testidir. 20 dakikadan kısa bir süre içinde sonuç verebilir. Bu test için programlanmış özel kart test okuyucu ile kantitatif sonuçlar alınabilir.

Genel Bilgi

Prokalsitonin, 116 amino asitten oluşan bir peptit olup Kalsitonin hormonunun öncü molekülüdür. Bu molekül bir takım tiroid, akciğer ve barsak hücreleri tarafından salınır. Sağlıklı insanların dolaşım sisteminde bulunan prokalsitonin klinik test yöntemlerinin tespit sınırlarının çok altındadır. Prokalsitonin’in seviyesi özellikle bakteriyel kaynaklı proenflamatuvar bir uyarana yanıt olarak yükselişe geçer. Viral enfeksiyonlarda ve enfeksiyöz olmayan enflamatuvarlarda dikkate değer bir yükseliş görülmez. Ciddi enfeksiyonlar ve sistemik yanıtla birlikte Prokalsitonin seviyesi 100 ng/ml’ye kadar yükselebilir.

Prokalsitonin seviyesinin ölçülmesi ciddi sepsisin ve sepsis derecelerinin belirlenmesinde önemli bir belirteç olarak kullanılır. Ayrıca bakteriyel ve viral enfeksiyonların ayırt edilmesi ve doğru antibiyotik uygulaması yapılması veya gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçilmesi diğer faydalarıdır.

Kit İçeriği

Test kasetleri

Kullanım kılavuzu

Pozitif kontrol (isteğe bağlı)

Kit 25 testlik ambalajda sunulmaktadır.

MARKALAR